24 czerwca jest obchodzony Światowy Dzień Osteoporozy, choroby polegającej na zaniku masy kostnej. Celem dnia jest zwrócenie uwagi na problemy związane z tym schorzeniem, na które cierpi około 100 milionów ludzi na świecie. Stanowi on też okazję do propagowania stylu życia minimalizującego ryzyko choroby.

Osteoporoza to jeden z najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych naszych czasów.  W wyniku tej choroby co roku dochodzi do ponad 9 milionów przypadków złamań kości  na całym świecie, a 70-80% ludzi cierpiących na tę chorobę to kobiety.

Osteoporoza – można jej uniknąć czy jest to nieodłączny atrybut podeszłego wieku?

Mówiąc o osteoporozie, myślimy o zgarbionej, starszej osobie i chorobie, która zazwyczaj kojarzy się nam z procesem starzenia. Jednak niekoniecznie musi iść to w parze: przestrzeganie podstawowych zasad zdrowego stylu życia pozwoli nam cieszyć się bardziej beztroskim życiem seniora.

Osteoporoza oznacza zmniejszenie masy kostnej i zmiany w strukturze kości, co czyni je bardziej podatnymi na złamania. Sam proces może rozwijać się niespostrzeżenie przez wiele lat, nie dając przy tym charakterystycznych objawów.

Wbrew potocznemu mniemaniu, kości to bardzo aktywna tkanka. Każdego dnia, w odpowiedzi na liczne czynniki środowiskowe, ulega ona stałym przemianom. W okresie dzieciństwa i młodości dominują procesy budowy nad utratą masy kostnej, co prowadzi do osiągnięcia w wieku 30-35 lat tzw. szczytowej masy kostnej (najwyższa gęstość mineralna kości). Po okresie względnej równowagi, zaczyna się stopniowy ubytek masy kostnej aż do momentu, w którym jest jej za mało, aby wytrzymać siłę urazów lub obciążeń wywieranych na szkielet. W efekcie łatwiej dochodzi do złamań kości, niż u osoby zdrowej.

Walkę z tą chorobą warto podjąć jak najwcześniej, najlepiej już w okresie dzieciństwa. Im więcej zbudujemy kości w młodości (tzn. im wyższą osiągniemy szczytową masę kostną), tym  mniejsze jest prawdopodobieństwo rozwoju osteoporozy i ryzyko wystąpienia złamania. Na aktywność komórek odpowiadających za tworzenie kości (osteoblastów) oraz komórek dokonujących resorpcji kości (osteoklastów) mają wpływ różne czynniki, m.in. hormony oraz leki. Estrogen, należący do grupy żeńskich hormonów płciowych, obniża aktywność osteoklastów. Z tego właśnie powodu kobiety podczas menopauzy (tzn. w okresie obniżonej produkcji estrogenów) są szczególnie zagrożone tą chorobą. Ponadto, zwiększone ryzyko rozwoju tej choroby występuje u osób, u których w rodzinie występowała osteoporoza lub które muszą przyjmować przez dłuższy czas leki, mające niekorzystny wpływ na stan kości. Kortykosteroidy, stosowane na przykład w chorobach autoimmunologicznych ze względu na ich właściwości przeciwzapalne, zmniejszają przyswajanie wapnia w jelitach. Regularne przyjmowanie leków z grupy inhibitorów pompy protonowej (tzn. hamujących wytwarzanie kwasu solnego w żołądku) także może promować rozwój osteoporozy. Wystąpieniu osteoporozy sprzyja też siedzący tryb życia oraz niewłaściwe nawyki, takie jak palenie papierosów, nadmierne spożycie kawy, alkoholu czy napojów gazowanych,  bogatych w kwas fosforowy.

Na szczęście, stosując się do przedstawionych poniżej zaleceń, możemy obniżyć stopień rozwoju osteoporozy.

Podstawowym elementem profilaktyki osteoporozy jest odpowiednie spożycie wapnia, magnezu i witaminy D, niezbędnych do prawidłowego metabolizmu kości. Większość osób przyjmuje jedynie cześć zalecanej dziennej dawki wapnia. Wapń warto przyjmować w mniejszych porcjach w ciągu dnia w celu bardziej skutecznego przyswajania. Ponadto, każdego dnia należy zadbać o odpowiednią podaż magnezu i witaminy D. Niezwykle istotna jest zmiana trybu życia na bardziej aktywny – nieważne, czy jest to półgodzinny spacer w średnim tempie czy bardziej intensywny sport – nacisk kładziemy na regularność i rodzaj aktywności. Budowanie kości odbywa się głównie podczas ćwiczeń pokonujących siłę grawitacji, na przykład w trakcie biegania.

Jednakże wiele osób nie jest w stanie odpowiednio zbilansować swojej diety, na przykład z powodu nietolerancji laktozy czy alergii na białko mleka lub nieregularnych nawyków żywieniowych. Wtedy można  sięgnąć po suplementy diety, które zgodnie z naszą obecną wiedzą zawierają wapń i magnez w najlepiej przyswajanej proporcji 2:1. Nowoczesne suplementy diety towarzyszą nam w naszym codziennym życiu w takiej kompleksowej kombinacji.

Jeśli wystarczająco wcześnie  zadbasz o własną dietę i styl życia, możesz spędzić swoje seniorskie lata znacznie zdrowszy i bardziej sprawny fizycznie.

Źródło CaliNews.

Produkty z ofercie CaliVita zawierające  wapń i magnez w łatwo przyswajalnej postaci Strong Bones 100 kaps. lub Strong Bones 250 kaps. Znajdziesz również Calcium Magnesium Plus zawierający wapnia i magnezu w proporcjach 2:1, witamina D- 3 oraz K 2 w postaci MK7. Nie zapomnij o porcji ruchu oraz  prawidłowym odżywieniu.

Masz  pytania – napisz lub zadzwoń do mnie. 

 

Bibliografia:

1. Active agents for bone health, Dr. Tomislav Majic, 2009.

Tápanyagtáblázat ( Table of Nutrients), edited by Rodler Imre, Medicina Publishing House, 2006.

2. Johnell O and Kanis JA (2006) An estimate of the worldwide prevalence and disability associated with osteoporotic fractures. Osteoporos Int 17:1726.