Koenzym Q10 nazwany eliksirem młodości robi  zawrotną  karierę.  Odkrycie działania substancji nazwanej koenzymem Q10 oznaczało rewolucyjny przełom w nauce i przyniosło Nagrodę Nobla dla profesora Petera Mitchella w 1978 r. Koenzym Q 10  która występuje w całym organizmie, spełnia rolę katalizatora procesów metabolicznych odpowiadając za 95 % całej energii naszego ciała. A ponieważ bez energii nic się nie może dziać, spadek ilości wytwarzanego koenzymu Q10 może zaburzyć funkcjonowanie całego organizmu. Organizm sam wytwarza koenzym Q10, ale nie zawsze w ilościach wystarczających do prawidłowego funkcjonowania gdyż zmniejsza się wraz z wiekiem. Energia jest szczególnie potrzebna sercu, wątrobie , stąd wysoką koncentrację koenzymu Q10 stwierdza się właśnie w tych narządach. Im wyższy niedobór koenzymu Q10 w komórkach mięśnia sercowego, tym większa jego niewydolność.

Koenzym Q 10 w  medycynie

Koenzym Q10 wspomaga powrót do zdrowia w  wielu chorobach. Jest przydatny w walce z nowotworami, dzięki swej zdolności do  neutralizowania  wolnych rodników tlenowych. Więcej o wolnych rodnikach tlenowych przeczytasz

Ponadto pomaga przy wielu schorzeniach serca, ponieważ w tym mięśniu występuje szczególnie dużo mitochondriów, jest on bardzo wrażliwy na niedobory koenzymu Q10. Inną ważną zaletą tej substancji jest zdolność do obniżania poziomu „złego” cholesterolu. Koenzym Q10 ma bardzo korzystny wpływ na nasz układ immunologiczny, tak, że podawany jest chorym na AIDS oraz osobom wycieńczonym chemioterapią. Wskazany jest w stanach osłabienia i infekcji. Oprócz tego substancja ta wspomaga stomatologów w walce z parodontozą, wzmacnia dziąsła i zmniejsza kieszonki przyzębia.

koenzym Q10

Do niedawna w niektórych schorzeniach mięśnia sercowego (np. kardiomiopatii) jedynym ratunkiem była transplantacja serca. Jednak od kiedy poznano koenzym Q10 okazało się, że zastosowanie go, nawet w tych chorobach, może przynieść zdumiewające rezultaty. Badacze włoscy ogłosili, że spośród 1100 badanych przez nich osób chorych na serce aż 80% odczuło poprawę stanu zdrowia dzięki przyjmowaniu koenzymu Q10.  W 1990 r. w Rzymie, na sympozjum naukowym poświęconym badaniom nad koenzymem Q10 dr W. V. Judy zreferował przebieg badania, w trakcie którego przez parę lat leczył on koenzymem Q10 chorych po zawale serca. Długotrwała obserwacja udowodniła jednoznacznie, że nie tylko nadciśnienie tętnicze i choroba wieńcowa mogą prowadzić do niewydolności serca, uszkodzenia naczyń wieńcowych i zawałów serca, podobny efekt może wywołać przewlekły niedobór koenzymu Q10.

W Japonii koenzym Q10 stosuje się nie tylko do leczenia chorób serca i nadciśnienia tętniczego, ale również wykorzystuje się jego cenne właściwości, aby wzmocnić system immunologiczny. Wyniki niektórych badań wskazują, że koenzym Q10 spowalnia proces starzenia  biologicznego, wspomaga leczenie otyłości, kandydoz (zakażeń spowodowanych przez gatunek grzyba, Candida albicans), stwardnienia rozsianego (patologiczny proces polegający na niszczeniu osłonek mielinowych włókien nerwowych), chorób przyzębia i cukrzycy.

Czy koenzym Q10 jest eliksirem młodości?

To jedna z najskuteczniejszych substancji odpowiedzialnych za usuwanie wolnych rodników – agresywnych cząstek chemicznych odpowiedzialnych za przedwczesne starzenie się komórek oraz powstawanie wielu niebezpiecznych jednostek chorobowych. Koenzym Q10 wzmacnia jednocześnie aktywność komórek obronnych. W badaniach na zwierzętach, suplementacja koenzymem Q10 warunkowała wydłużenie życia oraz zapewniała zachowanie witalności i powstrzymanie procesu starzenia biologicznego. Dużą popularność zdobywają kremy z zawartością koenzymu Q 10 który powstrzymuje proces starzenia skóry wygładza zmarszczki na twarzy. Lecz czy tylko skóra twarzy potrzebuje koenzymu Q10?

Wraz z upływem lat w naszym organizmie  spada ilość wytwarzanego własnego koenzymu  Q 10. Komórki naszego organizmu coraz częściej cierpią na deficyt tego niezwykle cennego składnika. W wieku około 40 lat posiadamy już tylko 75% ilości koenzymu Q10 z wieku młodzieńczego, a wieku podeszłym wartość ta spada do połowy, co w efekcie rzutuje na spadek wydolności, zwiększoną podatność na choroby oraz przyspieszony proces starzenia biologicznego.

Koenzym Q10 w sporcie?

Koenzym Q10 to jeden z najważniejszych suplementów diety, wspomagających wysiłek fizyczny. Związek ten bardzo mocno zaangażowany jest w proces tlenowego wytwarzania energii w organizmie, stąd  suplementacja  koenzymem Q10 przyczynia się do zwiększenia wydolności w dyscyplinach wytrzymałościowych, a także chroni organizm przed skutkami tzw. stresu oksydacyjnego, towarzyszącego uprawianiu sportu.

 

Wzbogacenie pożywienia w koenzym Q10 może odwrócić szereg niekorzystnych  mechanizmów  i wesprzeć  ogólną kondycję zdrowotną  organizmu już po 35 roku życia. Szczególnie koenzym Q 10 wskazany jest  przy miażdżycy, nadciśnieniu tętniczym , chorobie niedokrwiennej serca. W  stanach przedzawałowych i po zawale poprawia  siłę skurczu mięśnia sercowego, dotlenienie całego organizmu  oraz ogólne samopoczucie pacjenta.

Najprostszym sposobem na wzmocnienie organizmu oraz  podniesienie poziomu energii w organizmie jest włączenie na   co dzień  koenzymu Q 10 .

Produkty które polecam, zawierające koenzym Q10

Super Coenzym Q10 – najbardziej popularny produkt z koenzymem Q10

CoQ 10 lozenges – forma podjęzykowa , szybko wchłanialna

Resveratrol Plus –  szerokie działanie Resveratrolu oraz Koenzym Q10 plus

Mega Coenzym Q10 – produkt o największej dawce Koenzymu Q 10

 

Masz pytania, trudności z zastosowaniem?  Zadzwoń lub napisz Pomogę w rozwiązaniu trudności.